polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
 Unsound 2018: Presence

Unsound 2018: Presence

7-14.10 Unsound, Kraków, różne lokalizacje

Motywem przewodnim tegorocznego Unsoundu w Krakowie jest PRESENCE, czyli OBECNOŚĆ. Festiwal potrwa od 7 do 14 października.

Tak organizatorzy zapowiadają tegoroczną edycję:

W 2013 roku zabroniliśmy fotografowania i korzystania z telefonów podczas koncertów. Dwa lata później festiwal odbył się pod hasłem Surprise, a tytułową niespodzianką był sam line-up (połowa programu nie została przez nas oficjalnie ogłoszona). Chcieliśmy zwrócić uwagę na sam sposób, w jaki słuchamy muzyki. Skupić się na tu i teraz.

W 2018 roku wracamy do tego tematu, by lepiej mu się przyjrzeć. Minęło niby tylko pięć lat, ale zakaz fotografowania wydaje się dzisiaj dość osobliwy. Bo sprawą wartą namysłu nie jest to, że kompulsywnie korzystamy ze smartfonów, ale fakt, że technologia coraz mocniej kształtuje otaczającą nas rzeczywistość.

PRESENCE nie jest próbą powrotu do egzystencji sprzed pojawienia się mediów społecznościowych. To niemożliwe. Przy pomocy naszego hasła pytamy raczej o to, co możemy w tej sytuacji zrobić. Kontynuując myśl z ostatnich edycji festiwalu chcemy rozmawiać o obecności w świecie nasyconym przez media, w którym rzeczywistość może być wirtualna albo rozszerzona, a inteligencja bywa sztuczna.

Jak żyć pośród zdjęć na insta, memów, botów, robotów, fake newsów, teorii spiskowych i kryptowalut? Jak radzić sobie z gromadzeniem danych, z niesprawiedliwymi społecznie algorytmami, z powszechnym lękiem i psychofarmakologią? Jak to się dzieje, że za pomocą mediów tworzą się i rozpadają wspólnoty? Jak zmienić nasze życie, kiedy mamy wrażenie, że sterują nim narzędzia stworzone przez nas samych? Jak się od tego wszystkiego uwolnić? Uciec do natury, której przestaliśmy być częścią?

Te pytania będziemy zadawać w ramach programu dziennego, w trakcie pokazów filmowych i koncertów. Ponieważ komunikujemy się i formułujemy myśli w coraz mniej linearny sposób, zmieniły się również sposoby tworzenia i słuchania muzyki – stały się bardziej wyrywkowe. Chcemy się z tymi zmianami skonfrontować, dlatego wśród zaproszony artystów znajdą się ci, którzy idą pod prąd, zmuszając słuchacza do skupienia, zdystansowania się i zwolnienia tempa. PRESENCE to również nowe, specjalnie zamówione projekty, które odniosą się m.in. do takich zagadnień, jak: najnowsze technologie, bunt, świadomość i jej relacja z symulakrami oraz futurystyczne rozumienie natury.

A na koniec drobne ogłoszenie: zapraszamy do współpracy muzyków, artystów wizualnych oraz dźwiękowych, pisarzy oraz wykładowców. Jeśli chcecie wziąć udział w tegorocznej edycji festiwalu napiszcie, w jaki sposób zajmujecie się (lub chcielibyście się zająć) naszym motywem przewodnim PRESENCE. Czekamy na stronę A4 z opisem istniejącego (lub nowego) projektu. Pomysły prosimy przesyłać na adres presence@unsound.pl do 15 czerwca 2018 roku.

Dotychczas potwierdzeni artyści:

Alva Noto
Amnesia Scanner presents AS Oracle
Async Figure (MM & Suda)
Ben UFO
Blawan
Deena Abdelwahed
DJ Bus Replacement System
DJ Storm
Eris Drew
HDMIRROR
Iglooghost
Irreversible Entanglements
JASSS
Jlin & Company Wayne McGregor present Autobiography Edits
Kampire
Lea Bertucci
Linn da Quebrada
Lucrecia Dalt
Marie Davidson
Oklou
Olof Dreijer
Rabit, House of Kenzo & Sam Rolfes present Magna Surgat
Resina
Rozzma
Shyboi
Skee Mask b2b Zenker Brothers
Superficie
TCF
Terry Riley & Gyan Riley
The Mover
Tim Hecker
WIDT × Christoph de Babalon present TEYAS