polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Hubert Zemler Pupation of Dissonance

Hubert Zemler
Pupation of Dissonance

Hubert Zemler to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny polski perkusista. Perfekcyjne opanowanie instrumentu oraz szerokie muzyczne horyzonty pozwalają mu grać zarówno pop, jak i jazz, muzykę współczesną, eksperymentalną, improwizowaną. Dzięki temu wszyscy chętnie z Zemlerem grają, lecz śmiem twierdzić, że muzyk najpełniej pokazuje skalę artystycznej wyobraźni i kompozycyjnego wyczucia formy właśnie na polu działalności solowej.

Pupation of Dissonance to juz trzeci album, na którym Zemler objawia sie jako  oryginalny, samodzielny twórca. Co prawda 2/3 płyty to kompozycje nowoczesnych klasyków Steve'a Reicha i Pera Norgarda, niemniej utwór tytułowy, autorstwa Zemlera, pod względem jakości artystycznej w niczym im nie ustępuje, wręcz przeciwnie - jest najciekawszym, najbardziej złożonym i wielobarwnym fragmentem wydawnictwa. Czteroczęściowe "Pupation of Dissonance" to zemlerowskie tour de force, po mistrzowsku poprowadzona perkusyjna narracja płynnie ewoluuje w nowe motywy, by zakończyć sie quasi-elektronicznym finałem. "Music for Pieces of Wood" Reicha, w oryginale rozpisane na 5 muzyków, w skondensowanej, transowej wersji Zemlera ma w sobie coś z pierwotnej prostoty techno, choć bynajmniej nie jest łatwym utworem, wymaga doskonalej podzielności uwagi i zegarmistrzowskiej precyzji - jak to w minimal music. Ostatnie blisko 20 minut to "Waves" Norgarda, utwór mniej intensywny, bazujący na subtelnych niuansach brzmienia, składający sie jakby z wyabstrahowanych sonicznych ciekawostek, po kolei narastających i milknących. To najbardziej medytacyjny utwór na Pupation of Dissonance, albumie, który można śmiało potraktować jako hołd dla potęgi rytmu i repetycji. Hołd znakomicie zagrany i niezwykle wciągający. Kolejna mocna płyta w dorobku Huberta Zemlera, która dobrze wpisuje się w swego rodzaju renesans minimalizmu w polskiej muzyce alternatywnej. Teraz tylko czekać na koncerty.

[Krzysztof Wójcik]

artykuły o Hubert Zemler, Wacław Zimpel w popupmusic

recenzje Evan Ziporyn / Wacław Zimpel / Gyan Riley / Hubert Zemler, Hubert Zemler, Melatony, Slalom, Zebry A Mit, Dominik Strycharski Core 6, Wacław Zimpel w popupmusic