polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
FINAL 3

FINAL
3

Kolejna płyta Broadricka i znowu nowy label. Nie mają za łatwo jego fani chcąc być na bieżąco w jego wydawnictwach. Ostatnio Ipecac, później Dry Run, Hydrahead a teraz Neurot. Kolejną znowu ma wydać podobno Relapse. Ciekawe co jest powodem takiego rozstrzału? Ciężko połapać się w jego pełnej dyskografii skoro trzeba skakać po tylu różnych źródłach. Sam Justin zapytany niedawno, jak można dotrzec / kupić jego wcześniejsze wydawnictwa, odpowiedział, że sam nie wie. Większość z tego sam ma tylko w postaci mp3.

Nowy Final to praktycznie solowa płyta Broadricka. Współautorem pięciu kawałków jest co prawda Dalton, ale na 27 utworów to znikomy wkład. Justin skupił się tym razem na laptopowych dźwiękach, gitary są, ale w nieznacznych ilościach. Pozornie ambient to raczej dość mało urozmaicona muzyka, tu jednak jest zupełnie inaczej. Broadrick jak zwykle musi komplikować sprawę. Gdy już uda mu się zbudować niezłą "melodię" przy pomocy dziwnych zapętlonych dźwięków, które transowo ciągną daną sekwencję nagle wprowadza "zakłócenia", niszczące początkowy zamysł. W innym momencie spokojne drony przechodzą w denerwujące melodyjne dźwięki. Ta walka pomiędzy budowaniem melodii a niszczeniem transowości i vice versa to chyba jedyny wspólny punkt tych dość urozmaiconych nagrań. "3" sprawia solidne wrażenie, ale wydaje mi się, że gdyby dokonać selekcji i całość upchać na jednym krążku, album byłby lepszy, bo znalazło się tutaj kilka słabszych ambientowych zamuł. Ich słuchanie to bardziej czekanie na kolejny kawałek niż jakaś przyjemność. Ale to odosobnione przypadki.

W ramach odreagowania od spokojnych dźwięków, Justin ma się teraz zająć jakimś mocniejszym projektem dla Relapse, na kwiecień zapowiadana jest już kolejna epka Jesu -"Silver", a później. jak donoszą ostatnie plotki ukaże się nowy pełny krążek Jesu nagrany razem z Jarboe. Cokolwiek to będzie już w ciemno można stawiać ten krążek w grupie potencjalnych potentatów do albumu roku 2006.

[Tomek Jurek]

recenzje Godflesh, Jesu, Jk Flesh, Jarboe & Justin Broadrick w popupmusic