polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Different State wywiad z markiem Marchoffem

Different State
wywiad z markiem Marchoffem

I. DIFFERENT STATE

Formacja powstała na przełomie 1992/3. Ambicje i założenia były szczere. Zrealizować płyty które nie zostaną zapomniane i otworzą ludziom percepcję poza- zmysłową. Generalnie muzyka która zostawia skazę w twojej świadomości.

II. SKŁAD

W muzyce, którą robię, zawsze liczył się fundament. Nie szukałem przyjaciół, tylko ludzi, którzy się nawzajem popierają w tym, co robią, uzupełniają, a w końcu odnoszą powiedzmy sukces. Duże podziękowania należą się Gregowi Kwiatkowskiemu. Jak sam wiesz, Different State jest dla mnie ,,my own haven''.

III. CIECHANÓW/USA

Ciechanów jako miasto nie posiada wartości wizualnych. Natomiast jako chłopak tam urodzony i ukształtowany, mogę powiedzieć, że, kurwa, poznałem tam wielu wartościowych ludzi, ludzi którzy działali, pomagali mi i tworzyli scenę underground. Dwa miejsca, które wołają mnie czasami w nocy, to stary cmentarz i dzielnica przemysłowa, o której na nową płytę zrobię utwór. Stany to miejsce pełne zakrętów, ale miejsce dobre do życia szczególnie dla hobbystów. Jest tu wszystko i kwestia czasu, kiedy osiągniesz, to czego chcesz. Wiesz, trzeba cos z siebie dać, dużo wyrzeczeń, ale mimo to cieszę sie, że tu jestem z rodziną. Polska to cudowny land bez dobrego gospodarza i będzie jeszcze gorzej. Mam tu dom i raczej do polski na stałe nie wrócę, ale też nigdy nie wiadomo. Tworzę i nagrywam tu w moim studio alchembient electronova.

IV. ALCHEMBIENT

Alchembient to muzyka środka. Bardzo ezoteryczna, przestrzenna, skompresowana brzmieniowo, piękna w przekazie i uwolniona od trendów.

V. JOHN BALANCE

To wielka postać muzyczna. Człowiek, który czerpiąc z mistrzów muzyki klasycznej, awangardowej, awangardy elektronicznej stworzył swój wizerunek i wypracował charakter, a to jest istotne w muzyce. Teksty Balanca, jego głos, były i są nieocenione. Fascynat crowleyanizmu, zebrał sporo dzieł. Tak się poznałem listownie z balancem na giełdzie ebay, gdzie wystawiał książki na sprzedaż. Jeżeli chodzi o Coil to póki my, fani, żyjemy, Peter Christopherson i coil będzie częścią naszego uduchowienia.

VI. INSPIRACJE

Duży wpływ na mnie miał heavy metal, wczesny black sabbath, led zeppelin, muzyka rozrywkowa [tylko] abba, awangarda muzyki klasycznej [wczesna elektronika, czyli Steve Reich, John Cage, Usaczewski, Babbit, Dogde, Subotnick, Olivieros, Amacher,i wielu innych], wczesny industrial od SPK, Throbbing itd.. Obecnie słucham wielu interesujących muzyków, jak Steven Stapleton, Luc Ferrari, Download, Henrik V.Bjorkk, Aube, John Zorn, Hafler Trio, Paul Lansky,itd..

VII. KONCERTY

Myślę, że przylecę do polski grać, ale niestety nie wiem kiedy. Póki co koncerty w Nowym Jorku i Chicago, później Praga. Different State jako zespół nie ma stałego składu poza mną i moja córką, ale dużo wspaniałych ludzi gościło w moich szeregach i mogę liczyć na pomoc Janusza Sokołowskiego z Apteki, Toma Westbaum, Petera Tetik, Magistra Chrisa Sciallo. A to mocna ekipa ludzi, która z pewnością urozmaici nasz nowy krążek.

VIII. WYTWÓRNIE

Mało wydawców jest zainteresowanych Different State. Dlatego dzieje się tak, że praktycznie przy każdej pozycji widnieje inny wydawca. Co nie zmienia faktu, że i tak zamierzam robić swoje. Nie jestem na bieżąco z informacjami jeśli chodzi o polski underground w tej chwili. Sporo kapel wydaje płyty na zachodzie, w Polsce jak zwykle głównym problemem są finanse, sprzedaż płyt itd..

IX. CARDINAL MOSAIC

Była to płyta rozbiegana tematycznie, co mi się w niej podoba do tej pory. Na tym albumie zazębiliśmy najciekawsze nasze koncepcje. Wytworzył się przestrzenny crossover, ale osobiście uważam, że nie jest to album powalający .

X. THE POWER OF SILENCE

Płyta The Power of silence powstawała stosunkowo długo, za to bardzo świadomie i w spokoju. Jest to pełna wypowiedź zespołu, posiada smak. Jest w niej cierpienie, ale i nadzieja. Sporo śpiewu i liryk, ale tak jak mówi tytuł "Siła Milczenia" - nie do końca album się obnaża. Zagadkowa pozycja dla mnie jako twórcy. Czasami myślę, że to nie ja zrobiłem tą płytę. Słucham jej, jakbym był fanem Different State. Kurewsko podoba mi sie końcowa realizacja.

XI. 23 THREAD

CDR singiel, który ci podarowałem (M.Marchoff "Hermetic Formula Of Consciousness" - przyp. red.) jest zapowiedzią, tego, co będzie. Płyta jest w realizacji, album Different State "Hermetic Formula" będzie zrealizowany niebawem w Pradze. Są też płyty mojego projektu The Vein, do kupienia i 23 Thread, płyta z moją żoną Dorotą, którą można kupić u Tommego Ghost Maniacka w jego oficynie PERUN .

XII. PRZYSZŁOŚĆ

Jestem w trakcie wydawania mojej płyty "Fragments", pracuję też nad koncertowym albumem, który nagrałem właśnie wczoraj z Januszem z Apteki w opuszczonym domu, willi wiktorianskiej w miejscowości Babilon Long Island New York. Mam wrażenie, że to album w 10tke. Praca analogowych syntezatorów, sampler, gitara z różną konfiguracją barw, whisky, papierosy, my i pusty dom z 15-toma pokojami. House sounding ,,sensorial perception''. Album Different "It cleans my wound" też jest już ukończony, "Hermetic Formula" doczeka się wydania w Czechach przez Purple Soil rec. Mój album ,,Fragments'' zostanie wydany lada moment. Poza tym na 13-lecie Different State chcę wydać coś specyficznego i nad tym też pracuję, szykuję coś poważnego i ciekawego.

[Marcin Jaśkowiak]

recenzje Different State w popupmusic