polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Original Soundtrack BAADASSSSS

Original Soundtrack
BAADASSSSS

"Badasssss O.S.T.", to ścieżka dźwiękowa do filmu nakręconego przez Mario Van Peebles. Obraz ten jest kontynuacją klasyka gatunku Blaxploitation, nakręconego przez ojca reżysera - Melvina Van Peebles, do którego również nagrano bardzo udany zbiór utworów. Główną różnicą między tymi pozycjami jest zestawienie muzyków. W przypadku pierwszej ścieżki dźwiękowej przeważają kawałki przede wszystkim funkowe. Muzykę nagrywali tak wielcy artyści, jak Gil Scott-Heron, Earth, Wind & Fire, Curtis Mayfield czy Isaac Hayes. Jeżeli chodzi o obsadę produkcji sprzed dwóch lat, spotykamy się z muzykami mniej znanymi, aczkolwiek także zasłużonymi. Funk przeplatany jest tu hip hopem i soulem.

Jak na muzykę filmową przystało, słuchając "Baadasssss" konfrontujemy się ze zlepkiem utworów, których głównym celem jest jak najwierniejsze oddanie treści filmu. Choć obraz ten jest mi obcy, mogę wyobrazić sobie pościgi samochodowe po ulicach Nowego Jorku lat "70, czy też szybkie przebitki na twarze obdarzonych wielkimi afro mężczyzn. Jak już wspomniano, na płycie wydanej w wytwórni BBE spory udział w całości mają brzmienia typowo hip hopowe, nagrane jednak nie przez byle kogo. Przy tworzeniu albumu wzięli udział m.in. Zap Mama, Immortal Technique oraz Jean Grae. Oprócz tego w soulowo-funkowym stylu zagrali m.in. King Floyd, WAR oraz Antibalas Afro Beat Orchestra, która razem z Myra Vega pokazała jak w nieskomplikowany sposób łączyć funk z muzyką południowoamerykańską.

Na płycie znajdziecie sporo dynamiki, zmian rytmu, dudniącego basu, ale także i spokojniejsze klimaty. Album, częściowo, na pewno sprawdziłby się na imprezie tanecznej, ale równie zapewne przyjemnie zabrzmi choćby w samochodzie. Całość została spójnie złożona, dzięki czemu produkcji tej słucha się z nieustającym zainteresowaniem.

[Paweł Głogowski]