polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Mirek Rzepa  Rymszary

Mirek Rzepa
Rymszary

Mirek Rzepa jest muzykiem kojarzonym głównie ze sceną bluesową (Krzak, Śląska Grupa Bluesowa), współpracował też z SBB, Dżemem, Antonim Gralakiem, debiutował zaś w zacnym towarzystwie na legendarnej płycie I Ching z 1984 roku. Trzydzieści lat zajęło śląskiemu artyście nagranie w pełni autorskiej płyty.

Dystrybuowana przez powstałe w 2010 wydawnictwo Falami płyta jest przestrzenią muzyczną, która w pewien sposób istnieje poza czasem. Od otwierających, melancholijnych, narastających wraz z czasem trwania utworu partii fortepianu, które zapraszają do wycieczki przez wewnętrzy świat autora, przez ni to smutne, ni to refleksyjne, pełne zadumy i głębokiej refleksji kadencje, rezolutne, swadliwe, radosne i pełne nadziei przygrywki kojarzące się z wschodzącym słońcem i jasną stroną rzeczywistości, tajemnicze, magiczne i kojące eksploracje wyobraźni muzyka za pomocą gitary akustycznej po, stanowiące klamrę, zamknięcie płyty – znowu wygrywane na fortepianie – obcujemy z w pełni świadomą wizją muzyki, która kreuje nową przestrzeń, stwarza szerokie pole do interpretacji, wymaga skupienia i zanurzenia w płynących z głośników dźwiękach. Płyta Rymszary intryguje, słuchanie jej w tle wręcz rozprasza, domaga się uwagi. Chwila wytchnienia, odnajdywanie siebie, wyszukiwaniu dla siebie chwili relaksu, dziur w czasoprzestrzeni, by się zatrzymać, pomyśleć, wspomnieć, przypomnieć i poczuć życie nie tylko przez pryzmat codziennych obowiązków, ale płynącej z niego przyjemności – o tym jest ten album.

Z ciekawostek technicznych: Mirek Rzepa zagrał na trzech gitarach klasycznych, jednej elektroakustycznej, basie Fendera i fortepianie. Rewelacyjny, dobrze przemyślany, skomponowany i wydany album.

[Łukasz Folda]