polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
GUNN-TRUSCINSKI DUO Ocean Parkway

GUNN-TRUSCINSKI DUO
Ocean Parkway

Steve Gunn doskonale wykorzystał w ubiegłym roku zaoferowaną mu całą stronę B czteropłytowego boxu Not The Spaces You Know, But Between Them. Na odwrocie nagrań z ostatniego amerykańskiego koncertu Sun City Girls zawarł dwudziestominutowy, meandrujący utwór, w którym ekspresyjny songwriting połączył z hipnotycznymi, instrumentalnymi improwizacjami. Gunn w ostatnich latach gra głównie solo oraz w duecie z perkusistą Johnem Truscinski’m. Ocean Parkway to ich drugi album i zarazem jedna z najciekawszych gitarowych płyt tego roku. Duet gra instrumentalnie, łącząc tradycję folkową, amerykański i saharyjski psychodeliczny rock, free jazz i hinduskie ragi w sposób wykraczający poza proste połączenie powyższych i innych wątków. W przeciwieństwie do solowych płyt, Gunn gra tutaj głównie na gitarze elektrycznej, raz tylko sięgając po akustyk.

Można pokusić się o luźne porównanie, że jeśli dla rodzimego duetu Łukasz Rychlicki / Paweł Szpura punktem wyjścia był Albert Ayler, to dla nowojorskiego mógłby to być Sun Ra. W pięciu kompozycjach, trwających czasem niecałe cztery, innym razem ponad dziesięć minut, duet wykorzystuje charakterne tematy (te bardziej orientalne mógłbym sobie wyobrazić też w rękach Richarda Bishopa), które spinają utwory, ale bynajmniej nie wyczerpują ich treści. Panowie są bowiem kapitalnie zgrani, wyczuwają nawzajem swe intencje, grają muzykę rozimprowizowaną, otwierającą się i domykającą w sposób ex ante zaskakujący, a ex post – idealnie wymierzony. Doskonale równoważą melodyczną atrakcyjność, transowość i kolorystyczne akcenty. Środki brzmieniowe tak, że na żaden kolejny instrument nie tu miejsca ani potrzeby, a zarazem muzyka płynie z lekkością. Rewelacja.

[Piotr Lewandowski]

artykuły o Steve Gunn w popupmusic

recenzje Black Dirt Oak, Eight Trails, One Path, Steve Gunn / Golden Gunn, Steve Gunn & Mike Gangloff, Steve Gunn & The Black Twig Pickers , Steve Gunn w popupmusic