polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Andrukhovych & Karbido Absinthe

Andrukhovych & Karbido
Absinthe

Karbido jest zespołem znanym ze względu na syntezowanie różnych dziedzin sztuki. Najbardziej popularny Stolik, tworzenie muzyki budynków i avant musicali prezentują kolektyw świadomy własnego stylu i wartości. Kolektyw koncertujący na całym świecie.

Absinthe, czyli trzecia część trylogii łączącej kreacje Karbido z opowieściami i poezją Jurija Andruchowycza jest projektem łączącym najwięcej gatunków sztuki w ramach fuzji literatury i muzyki. Już Cynamon powalał umiejętnością syntezy ww. dziedzin. Absynt dodatkowo wykorzystuje atrybuty opery, prezentuje teatralny spektatkl nt.niezrealizowanej adaptacji filmowej powieści "Perwersja". Fenomenalnie operuje obrazem, animacjami, przemyślanym konceptem.

Na wydawnictwo składa się CD z soundtrackiem do filmu, którego poszczególne kadry możemy oglądać na drugiej płycie. Kadry, które zrealizował zespół, tworząc wokół otoczkę tajemnicy. Jest to swego rodzaju muzyczny dokument. Płyta DVD jest komplementarną częścią Absyntu. To rejestracja koncertów w iwano-frankowskiej filharmonii i sali koncertowej akademii muzycznej w Kijowie, gdzie muzycy są przyjmowani z atencją godną ich sztuki. Koncertów niezwykłych, gdzie animacja, libretto, obraz, kreacja filmowa pełnią, obok porywającej muzyki i poezji, równorzędną rolę. Jest to swoista dokumentacja filmowa występu i perypetii bohatera powieści. Przez około połowę spektaklu artyści są schowani za ekranem wyświetlającym mniej lub bardziej abstrakcyjne, nawiązujące do treści opowieści animacje. W połowie koncertu ekran unosi się, a wizualizacje są wyświetlane ponad sceną.

Muzycznie jest to ponadgatunkowa fuzja, czerpiąca z wielu nurtów: awangardy, folku, avant-rocka i jazzu, muzyki eksperymentalnej, filmowej, szeroko pojętej: elektronicznej. Fuzja absolutnie własna i oryginalna. Niezwykła wrażliwość i kunszt to cechy przynależne Karbido nie od dziś, tym razem całość jest dość stonowana, wręcz klasyczna (jak na Karbido). Andruchowycz na scenie staje się jednocześnie bohaterem swojej powieści: Stanisławem Perfeckim oraz narratorem. Całość – warstwa muzyczna, wizualna i tekstowa – pozostawia odbiorcy szerokie pole interpretacyjne. Nie brakuje też nawiązań do współczesnej sytuacji na Ukrainie ("znowu, kurwa, radio, telewizja, prasa / władza sobie jak władza: sami bandyci" w "Without you").

Karbido pozostawia zaś odbiorcę z jeszcze jednym pytaniem: jak daleko mogą się posunąć w swych multisyntezach w następnych projektach?

[Łukasz Folda]