polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
RAGE AGAINST THE MACHINE XX ANNIVERSARY

RAGE AGAINST THE MACHINE
XX ANNIVERSARY

Minęło 20 lat od wydania jednej z najważniejszych płyt w historii. Z perspektywy czasu zwrot Rage Against The Machine odnosi się już nie tylko do zespołu, gatunku, szeroko rozumianej alternatywy czy muzyki w ogóle - obecnie jest już odbierany jako zjawisko społeczne, kulturowe, socjologiczne, w pewnym sensie nawet polityczne. 

RATM w bardzo dosadny i bezkompromisowy sposób w swoim debiucie poruszył kwestie nierówności społecznej, propagandy systemu, kultury politycznej, wszechobecnych socjotechnik, rasizmu, masowego zniewolenia, kryzysu elit politycznych, omnipotencji mediów, a przede wszystkim wolności i potrzeb zmiany społecznej, rewolucji. Zaangażowany, intelektualny, walczący w realnym życiu, uczestniczący w sprawach społecznych projekt odrzucał nihilizm, egzystencjalizm, indywidualizm oraz egocentryzm myślenia charakteryzujący ówczesną epokę grunge’u, thrash’u, oraz rocka, kreując zupełnie nowy kierunek nadający muzyce głębszy - bo społeczny sens oraz charakterystykę, jakiej nie miała ona nigdy wcześniej. 

W formie nowatorskie skrzyżowanie wpływów: bezkompromisowość nurtu hardcore, żywiołowość rodem z funk, do tego punkowa energia oraz szczerość charakteryzująca rap. A wszystko tworzące niespotykaną, perfekcyjną całość, w czym największa zasługa niesamowitego i niepowtarzalnego wokalu Zacka De La Rochy. 

Efektem tej niespotykanej mieszanki były „hymny pokolenia”: „Killing In The Name”, „Freedom”, „Know Your Enemy”, „Bullet In The Head” oraz matriksowy „Wake Up”. Chyba każdy kojarzy jakże wymowną i najbardziej kontrowersyjną ze wszystkich okładek płyt jakie kiedykolwiek trafiły na sklepowe półki z płonącym buddyjskim mnichem dokonującym samospalenia w Wietnamie. 

Wyjątkowa produkcja doczekała się rocznicowego wydania, którego zawartość jest godna tytułu do którego się odnosi. Obok oryginalnego zremasterowanego albumu, do którego dołączone są 3 bonusy live, otrzymujemy CD z wersjami demo utworów pochodzących z sesji z owego okresu - zwraca uwagę m.in. „Darkness Of Green”, „Clear The Lane”, „Mindseat’s A Threat”, „Auto Logic” oraz „The Narrows”. 

DVD zawiera zapis koncertu The Battle of Britain mającego miejsce w 2010 roku w Finsbury Park Victory, który to został zorganizowany z okazji wygrania pamiętnego UK Singles Chart's 2009 Christmas Number One w Wielkiej Brytanii, w którym to Amerykanie w ścisłym finale pokonali przedstawiciela X Factor. Jest również nagranie z pierwszego występu zespołu z października 1991 roku (!), ponadto reedycja boxu The Ghost of Tom Joad z 1997 roku; wszystkie wideoklipy oraz specjalna kompilacja live. Do prawdy trudno wyobrazić sobie lepsze zestawienie materiału z okazji tejże rocznicy.

Dla pokolenia Rejdżów ta pozycja to miłe wspomnienie, podróż w czasie. Dla tych zaś którzy znają ich tylko z opowiadań i legend, lub w ogóle, to wydawnictwo to dobra, jakże ekscytująca lekcja historii do odrobienia.

[Dariusz Rybus]