polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Hiss Tracts  Shortwave Nights

Hiss Tracts
Shortwave Nights

Hiss Tracts to kanadyjski duet muzyków skupionych wokół kultowej wytwórni Constellation Records. Shortwave Nights jest płytą debiutancką, na której David Bryant (gitarzysta Godspeed You! Black Emperor) i Kevin Doria (basista Growing) przenoszą słuchacza w nastrojowy świat mrocznego ambientu o rdzeniu kompozycyjnym opartym na dość zróżnicowanych analogowych prefabrykatach. Geneza projektu sięga 2008 roku, kiedy Bryant i Doria stworzyli ścieżkę dźwiękową do eksperymentalnych wizualizacji Karla Lemieux, artysty obecnie odpowiedzialnego za charakterystyczną oprawę koncertów GY!BE.

Na albumie dominują hipnotyczne drone’y, które sąsiadują z minimalistycznymi, modulowanymi partiami skrzypiec, gitary, bądź długo wybrzmiewającymi odgłosami gongów. Dzięki tego rodzaju złożoności całość materiału nabiera przestrzeni, głębi i zyskuje bardziej organiczny charakter. Również ciekawym elementem wydawnictwa są sample zakłóceń radiowych,bądź dyktafonowych szumów, które nieodmiennie kojarzą się z wyciszonymi, terenowymi fragmentami F A. Muzyka Hiss Tracts ma w sobie wiele z post-apokaliptycznego klimatu GY!BE, jednak duet kładzie nacisk zdecydowanie bardziej na prostotę środków wyrazu, rezygnując z pompatyczności na rzecz tajemnicy i niedopowiedzenia. Efekt ten Hiss Tracts osiągają między innymi na drodze mylenia tropów, czy łamania konwencji płyty ambient. Wplatając w materiał specyficzny skit „Dark Motel / 9 Gold Cadillacs”, będący nagraniem terenowym harmonijki ustnej i krótkiej anegdotki wygłoszonej ze specyficznym farmerskim akcentem, duet umiejętnie urozmaica ponury, futurystyczny wymiar wydawnictwa. Dramaturgia albumu rozwija się powoli, lecz konsekwentnie i bardzo linearnie, doprowadzając do przesileń zaledwie kilkukrotnie. Najbardziej spektakularna kulminacja pozostawiona jest prawie na sam koniec w przedostatnim utworze „Test Recording At Trembling City”, który moim zdaniem zdecydowanie lepiej funkcjonowałby jako zwieńczenie całego albumu

Największą zaletą Shortwave Nights jest specyficzny, niepokojący pejzaż dźwiękowy, który spowija wszystkie utwory zawarte na krążku. Wewnętrzne, subtelne niuansowanie kompozycji nadaje muzyce Hiss Tracts uwodzicielską soniczną gęstość, co intryguje i utrzymuje uwagę słuchacza w stanie pełnej gotowości. Wyrazisty dark ambient w najlepszym wydaniu.

[Krzysztof Wójcik]