polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Flora Quartet Muzikka Organikka

Flora Quartet
Muzikka Organikka

W dziedzinie nagrań terenowych Marcin Dymiter to człowiek-instytucja. Flora Quartet jest zespołem działającym na przecięciu field recordingu, elektroniki i akustycznej kameralistyki. Czwartym elementem, na albumie bezpośrednio nieuchwytnym, są wizualizacje diaskopowe autorstwa Małgorzaty Wawro, do których Dymiter wraz z Piotrem Jańcem (tuba) i Tomaszem Stawieckim (klarnet) wyimprowizowali właśnie ambientalną Muzikkę Organikkę.

Podstawą tego materiału są elektronicznie spreparowane dźwięki przyrody (szum drzew, wody, śpiew ptaków). W tak drobiazgowe wydestylowane i niesłychanie sensualne tło przenikają instrumenty akustyczne. Narracja pozornie sprawia wrażenie powolnej i statecznej, jednak przy głębszym wsłuchaniu Flora Quartet obezwładnia złożonością, a zarazem delikatnością brzmienia. Subtelne połączenie nagrań terenowych, elektroniki i instrumentów dętych składa się na album niezwykle konsekwentny formalnie, który po kilku chwilach tworzy własny świat i hipnotyzuje słuchacza. Strategia podjęta przez zespół najlepiej funkcjonuje w centralnej, blisko 18-minutowej kompozycji „Tam gdzie szumią liście” oraz zamykającym album utworze tytułowym. Są to najdłuższe części albumu, którego siła tkwi właśnie w procesualności, miarowym prezentowaniu sonicznego mikro-uniwersum.

Chociaż Muzikka Organikka pozbawiona jest obecnego na koncertach pierwiastka wizualnego, to i tak generuje niezwykle plastyczne obrazy z pogranicza jawy i snu, dźwięków natury i tych, będących dziełem człowieka. Fascynująca płyta o wręcz medytacyjnym potencjale.

[Krzysztof Wójcik]