polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Modular String Trio Part of the Process

Modular String Trio
Part of the Process

Modular String Trio to tak naprawdę skład czteroosobowy – skrzypce (Sergiy Okhrimchuk), wiolonczela (Robert Jędrzejewski), kontrabas (Jacek Mazurkiewicz) i syntezator modularny (Łukasz Kacperczyk). Takie zestawienie środków pozwoliło muzykom na uzyskanie bardzo oryginalnego brzmienia, łączącego swobodną improwizację akustyczną z elektroniką. Efekt w postaci debiutanckiego Part of the Process robi piorunujące wrażenie.

Album jest zwięzły, jednakże w przeciągu 40 minut dzieje sie naprawdę sporo. Już same instrumenty smyczkowe generują intensywne, złożone konstelacje, natomiast subtelny udział elektroniki (modular Kacperczyka i preparowany kontrabas Mazurkiewicza) nadaje całości dodatkowo nieprzewidywalny charakter. Album wypełnia 9 wyimprowizowanych utworów, które brzmią niczym raz zamaszyste i agresywne, a kiedy indziej subtelne i tajemnicze szkice wyjątkowo wszechstronnych rysowników. Ta szkicowość, różnorodność i pewien pozytywny rodzaj niekonsekwencji w rozwijaniu poszczególnych tematów, powodują, że Part of the Process jest albumem do wielokrotnego odkrywania. Najbardziej podobają mi się nieoczywiste spięcia, przenikania się warstw akustycznych i elektronicznych, które nadają muzyce charakter kosmicznego impro-folku. Niektóre fragmenty przywołują trochę klimat solowej płyty Chosen Poems Jacka Mazurkiewicza, niemniej głos pozostałych członków zespołu jest na albumie równie wyraźny.

Po zapoznaniu się z Part of the Process absolutnie nie dziwi mnie fakt, że składem zainteresowała się prestiżowa portugalska wytwórnia Clean Feed. To właśnie w niej, już w maju tego roku, ukaże się druga płyta Modular String Trio, która podobno jeszcze silniej ma łączyć akustykę z elektroniką. Nie mogę się doczekać, bo jak dotąd Part of the Process to chyba najciekawsze polskie impro, jakie słyszałem w tym roku.

[Krzysztof Wójcik]

artykuły o Łukasz Kacperczyk w popupmusic

recenzje Paper Cuts, Mikołaj Trzaska / Jacek Mazurkiewicz w popupmusic