polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
GNOD Just Say No To the Psycho Right-Wing Capitalist Fascist Industrial Death Machine

GNOD
Just Say No To the Psycho Right-Wing Capitalist Fascist Industrial Death Machine

Kolejna płyta Brytyjczyków z GNOD pokazuje, że są jednym z najbardziej interesujących kolektywów muzycznych skupionych wokół psychodeliczno-eksperymentalnej sceny w Manchesterze. Autorzy najlepszej okładki zeszłego roku nie nagrali z pewnością najlepszej płyty w dotychczasowej dyskografii, ale Just Say No To the Psycho Right-Wing Capitalist Fascist Industrial Death Machine to krążek, który pokazuje jak duży potencjał drzemie jeszcze w „kapeli” kierowanej przez Paddy Shine’a. 

Na Just Say No To… kolektyw próbuje scalić dotychczas eksplorowane formy: mniejszy nacisk położono jednak na metalowe drony obecne na poprzednich albumach (zwłaszcza Mirrors), to na najnowszym wydawnictwie mamy pewien powrót po brzmień psychodelicznych i krautrockowych, ale rozszerzonych o post-punkową agresywność. Dobrze słychać to w świetnym „People”, które wychodząc od prostego perkusyjnego rytmu w połowie zamienia się w psychodeliczny jazgot. Podobną strukturę operowania na dialektyce krautrockowej motoryki oraz agresywnego, wręcz industrialnego hałasu można usłyszeć w „Real Man” i „Stick In The Wheel”. Zwłaszcza ten drugi utwór pokazuje olbrzymią zręczność w operowaniu bardzo różnorodnymi estetykami, które w efekcie dają świetne rezultaty. Z prawdziwą przyjemnością obserwuje się rozwój i świadomość artystyczną kolektywu.

Gwarantuję, że po przesłuchaniu Just Say No To the Psycho Right-Wing Capitalist Fascist Industrial Death Machine będziecie chcieli zapoznać się z resztą materiału Brytyjczyków. Fajnie byłoby zobaczyć GNOD jak sobie radzą na scenie eksperymentalnej OFFa 2018. 

[Mateusz Nowacki]