polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Various Artist Neurot Recording

Various Artist
Neurot Recording

Nie przepadam ze wszelkiego rodzaju składankami. Czemu więc marnuję czas na pisanie o tej płycie? Otóż ta pozycja na tle pozostałych nudnawych składankowych soundtracków czy innych słabych dobierajek wyróżnia się zdecydowanie. Po pierwsze cena - 35 pln, za album audio oraz bonusowy krążek DVD to już przekonujący powód by zainteresować się tą płytą. Po drugie zawartość... Katalog Nerot Recording zawiera naprawdę kilka intrygujących pozycji, które warto by było pokazać szerzej publiczności. Co więc tu mamy? Nie ma sensu opisywać bardziej znanych zespołów z ich katalogu, więc pomijamy samo Tribes of Nerot, Nerosis oraz ich numer z płyty nagranej z Jarboe, przechodząc do mniej znanych pozycji ich wokalistów. Scott Kelly oraz Steve Von Till pokazują tu swoją solową działalność. W obu przypadkach prezentowane przez nich numery znacznie odbiegają do tego do czego przyzwyczaili nas w swej macierzystej kapeli. O ile oczywiście można napisać, że Neurosis pozwala przyzwyczaić w jakikolwiek, przewidywalny sposób do swojej twórczości. Na swych solowych płytkach panowie grają muzykę wręcz minimalistyczną, opartą głównie na brzmieniu gitary akustycznej oraz ich charakterystycznych wokalach. Ich mroczne piosenki mogą się okazać naprawdę szokiem dla osób które po raz pierwszy je usłyszą. Z Nerotowej familii znajduje się tu jeszcze Culper Ring. Projekt Von Tilla oraz dwójki jego przyjaciół, nagrywany w czasie tylko 3 dni ale za to rozbity aż na 5 lat. Już tak dziwaczny sposób rejestracji muzyki, opartej tylko i wyłącznie na improwizacji musiał przynieść zaskakujący efekt. Opisanie tego co wygenerowali Culper Ring to zadanie którego ja się nawet nie będę próbował podjąć. Tym bardziej, że zamieszczony tu "TRK_3" to jedna z najbardziej udziwnionych kompozycji z ich płyty "355". Z jednej strony szkoda, że nie zdecydowali się pokazać czegoś bardziej "przystępnego" z drugiej skoro nie chcieli nigdy iść na żadne kompromisy niech tak zostanie. Po ich album sięgną tylko ci którzy naprawdę będą chcieli.

Miałem nie pisać o bardziej znanych zespołach ale przy Isis się na chwilę zatrzymam. Na sampler trafił ich remix z epki "SGNL>5", pod którym podpisał się sam Justin Broadrick. Efekt naprawdę wyborny, ci którzy zetkną się z nim poprzez tą składankę pewnie poświęcą nieco czasu by dostać tę epkę. Pozostając na Isisowym podwórku przechodzimy do Lotus Eaters oraz House of Low Culture. Oba to ambientowe projekty Aarona Turnera, na których on sam udowadnia, że nie tylko gitarowy hałas jest mu bliski. Co jeszcze mamy na tej płycie? Niesamowity instrumentalny zespół Tarantula Hawk, świrów z Oxbow, lekko trip hopujący Bee and the Flower, urzekające Amber Asylum oraz jeszcze kilka nieszablonowych kapel. Wszystko to sprawia, że stylistycznie jest to kompletnie nie spójna płyta, ale tu nie o to chodziło. Album ma prezentować ofertę katalogu Nerot, a przy tak dobrą cenę, jest to incjatywa na pewno warta naśladowania przez inne niezależne wytwórnie.

Co ciekawsze dołączone DVD nie zostało zrobione na odwal, a to niestety ostatnio dość spotykany zabieg. Coraz częściej za kilka dodatkowych złotych dostajemy "bonusowy" krążek który później tylko kradnie miejsce na półce. Choćby mój ulubiony dołączony do "Scars of Crucifix" Decide, gdzie nie ma praktycznie żadnej muzyki, za to mamy Bentona który pokazuje swojego Harleya, albo gitarzystę chwalącego się strzelnicą jaką urządził sobie w domu. Podobnie przydatne jest DVD dołączone do nowego Dillingera... gdzie muzyki mamy sporo, ale co z tego że słuchanie jej nie sprawia żadnej radochy. DVD zawarte na Nerot Rec, wyłamuje się z tego szablonu i może być płytą równie często goszcząca w odtwarzaczu co krążek audio. Mamy na nim 5 teledysków, coś w stylu mini dokumentu o Oxbow, 2 kawałki live oraz 6 dodatkowych numerów audio. Naprawdę sporo jak na tego typu doczepiane DVD.

Fani znający propozycję katalog tej wytwórni właściwie mogą sobie odpuścić, ale pewnie za taką cenę nie odmówią sobie położenia na półce kolejnej płytki z numeracji NR0... Osoby nie znające tych kapel, w końcu będą mogły to zmienić. Co wcześniej, pomijając oczywiście grzebanie przy pomocy internetu, nie było takie proste, gdyż dystrybucja tych pozycji w naszym kraju jest taka jaka jest...

[Tomek Jurek]