polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Alessandro Bosetti, Maciej Cieślak, Hilary Jeffery, DJ Lenar Playback Play 2011

Playback Play 2011

06-12.09.11 - Warszawa, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Instytut Awangardy, Chłodna 25, Powiększenie, Nowy Wspaniały Świat

Tegoroczne Playback Play to najbardziej obszerna w Polsce prezentacja twórczości nestorów amerykańskiej muzyki eksperymentalnej: Roberta Ashley'a, Mortona Feldmana i Alvina Luciera. Przez lata pozostający w cieniu Johna Cage'a, to oni mają obecnie największy wpływ na oblicze muzyki poszukującej. Ich opery, elektroniczne manipulacje głosem, medytacyjnie długie kompozycje z ciszą w roli głównej czy utwory na tony proste przekraczają granice między muzyką poważną, rozrywkową i eksperymentalną. Robert Ashley to twórca m.in. eksperymentalnych oper, w których głosy wokalne i instrumentalne są traktowane na równi: jako postaci opowiadające luźno połączone i zazwyczaj absurdalnie codzienne historie. Morton Feldman jest mistrzem subtelnego operowania ciszą. Jego kompozycje są niezwykle delikatne, powolne i zmysłowe – zupełnie inne od muzyki współczesnej, która w latach 60. dominowała w Europie. Alvin Lucier jest jednym z założycieli sound artu – w jego utworach można usłyszeć najbardziej niezwykłe fenomeny towarzyszące rozprzestrzenianiu się dźwięku w przestrzeni.

Playback Play będzie prezentacją nietypową. Obok skrupulatnych interpretacji dzieł amerykańskich mistrzów na podstawie ich zachowanych partytur, znajdą się utwory inspirowane ich twórczością, często przygotowane specjalnie na okazję warszawskich koncertów. Oparte na szeregu cytatach i zapożyczeń będą ukazywały związki trzech Amerykanów z innymi nurtami muzyki najnowszej.

W przedsięwzięciu wezmą udział zarówno zagraniczni znawcy muzyki amerykańskich kompozytorów (Frank Denyer, Hilary Jeffery) czy specjaliści od wykonawstwa muzyki współczesnej (Mikołaj Pałosz, Paweł Nowicki znany z Kwartludium) jak i artyści pozostający z dala od muzyki poważnej i zajmujący się na co dzień operami radiowymi i utworami na dziecięce zabawki (Ergo Phizmiz), muzyką rockową (Maciej Cieślak znany ze Ścianki) i najnowszymi technikami używania gramofonów (DJ Lenar znany m.in. z ParisTetris).

PROGRAM:

06.09.11, Nowy Wspaniały Świat, 20.00:
Alessandro Bosetti + Maciej Cieślak, Hilary Jeffery, DJ Lenar
Elektroniczne transformacje mowy czyli m.in. „Duke of York” i „The Only Talking Machine of that Kind in the World” Alvina Luciera. Wstęp wolny.

07.09.11, Instytut Awangardy (możliwa zmiana miejsca), 20.00:
Hilary Jeffery solo
Jedna z najbardziej znanych kompozycji Luciera na tony proste i instrument – w tym przypadku puzon: „Wind Shadows”. Oraz rozwinięcie tej idei w postaci autorskiego pomysłu Jeffery'ego – „Tromboscillator”. Wstęp wolny, konieczne rezerwacje: michal.libera@gmail.com

08.09.11
Zachęta
, 19.00: Audycja radiowa – Morton Feldman
Zachęta, 20.00: Frank Denyer + Edyta Fil, Paweł Nowicki, Mikołaj Pałosz, Julia Ziętek
Wybór wczesnych utworów Feldmana – od partytur graficznych („Projections”) i głosów instrumentalnych bez określonych trwań („Durations”) po jeden z jego pierwszych nie-minimalistycznych utworów repetytywnych „Why Patterns?”. Wstęp wolny.

09.09.11, Powiększenie, 20.00:
Alessandro Bossetti, Maciej Cieślak, Hilary Jeffery, DJ Lenar, Mikołaj Pałosz, Julia Szproch
Improwizowane sety noise'owe i piosenkowe z utworem Luciera „Bird and Person Dyning” na zabawkowego ptaka i sprzężenie zwrotne w centrum! Wstęp 20pln.

10.09.11
Chłodna 25, 19.00: Wykład – Robert Ashley
Chłodna 25, 20.00: Alessandro Bossetti, Ergo Phizmiz + Maciej Cieślak, DJ Lenar, Julia Szproch, Julia Ziętek
Fantazja na temat wczesnych oper Roberta Ashley'a – kolaż postaci, jak rozumiał swe opery Ashley, ale i opery Ashley'a jako postaci w kolażu. A między nimi drobinki Luciera – „Sacred Fox” na głos i pudełka oraz „Opera with Objects”. Wstęp 20pln.

11.09.11
Chłodna 25, 14.00: Ergo Phizmiz solo
Zachęta, 19.00: Audycja radiowa – Alvin Lucier
Zachęta, 20.00: Hilary Jeffery + Frank Denyer, DJ Lenar, Mikołaj Pałosz
Wczesnym popołudniem recital Ergo Phizmiza z jego angielskimi szlagierami pubowymi; wieczorem – partytury graficzne Ashley'a i wybór utworów Luciera w różny sposób wykorzystujących zjawisko rezonansu. Wstęp wolny.

12.09.11, Zachęta, 20.00:
Frank Denyer solo
Późne arcydzieło Mortona Feldman, klasyka wielkiej skali i jedna z najbardziej poruszających kompozycji ostatnich dekad – „Triadic Memories”. Wstęp wolny.

Organizacja: 4.99
Kurator: Michał Libera
Pełny program, biogramy i wszelkie aktualizacje: www.patakaind.blogspot.com

artykuły o Dj Lenar w popupmusic

recenzje Dj Lenar w popupmusic