polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Olgierd Dokalski Mirza Tarak

Olgierd Dokalski
Mirza Tarak

Mirza Tarak to płyta debiutancka, jednakże nie stoi za nią debiutant. Trębacz Olgierd Dokalski na przestrzeni ostatnich lat wydał kilka bardzo ciekawych płyt z formacjami kIRk, Daktari, Msza Święta w Altonie. Jest też aktywnym uczestnikiem warszawskiej sceny muzycznej. Przyznam, że czekałem na ten album i miałem wobec niego spore oczekiwania, które tylko do pewnego stopnia zostały zaspokojone.

Mirza Tarak zanurzony jest w interesującym kontekście, odwołuje się do historii duchowej przemiany tatarskiego przodka Dokalskiego, Jakuba Buczackiego, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Album niejako ilustruje barwne losy Buczackiego, przede wszystkim jego podróż do Mekki. Dokalskiemu towarzyszy czteroosobowy zespół, z którego najbardziej wyróżnia się wokalistka Antonina Nowacka (znana z duetu WIDT). Jej charakterystyczny, lamentacyjny głos dominuje niemalże w każdym z 9 utworów na tyle, że w pewnym momencie można się zastanawiać czyja to tak naprawdę solowa wypowiedź. Nowacka jest wokalistką ciekawą, jednak dysponującą dość jednorodnym, hermetycznym, a na dłuższą metę monotonnym stylem śpiewu. Wypada on dobrze, gdy zna umiar (jak w utworach „Problem sam się naprawia”, „Iluminacja”, „Mizogin”, czy „Nie zapomnisz mnie”). Album wypełniają nastrojowe kompozycje z pogranicza jazzu i folku o bliskowschodnim posmaku, kolorowane bardzo subtelną, trochę dubową elektroniką (w tej roli Michał Kołowacik, czyli Echo Deal). Sądzę, że wyszłoby materiałowi na dobre gdyby proporcje głosu Nowackiej i brzmieniowych ingerencji Kołowacika się odwróciły. Same partie Dokalskiego są wyraziste, melancholijne, trochę retro, słychać dużą wrażliwość melodyczną, jednak w większości utworów trębacz jest wycofany, ustępuje pola zespołowi, lub zwyczajnie ginie pod wszędobylskim wokalem.

Ostatecznie Mirza Tarak to płyta ciekawie pomyślana, z kilkoma wyróżniającymi się utworami i choćby dla nich warto po nią sięgnać. Jednakże w moim odczuciu album, jako całość, niestety rozczarowuje na poziomie dystrybucji akcentów.

[Krzysztof Wójcik]

artykuły o Olgierd Dokalski w popupmusic

recenzje Msza Święta W Altonie, Nor Cold / Daktari / Kirk - Altona w popupmusic