polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Prefuse 73 Hip-hop to drzwi do każdego rodzaju muzyki

Prefuse 73
Hip-hop to drzwi do każdego rodzaju muzyki

Hip-hop to drzwi do każdego rodzaju muzyki

Pod nazwą Prefuse 73 ukrywa się Guillermo Scott Herren, niezwykle ciekawy, eksperymentujący producent rodem z Atlanty. Niedawno wydał on czwartą już płytę "Surrounded by Silence", na której konsekwentnie realizuje własną, oryginalną wizję hip-hopu. Pseudonim Prefuse 73 pochodzi od fascynacji Herrena pre-fusion jazzem z lat 1968-73. Wiele utworów, które ceni i wykorzystuje jako inspiracje w swojej muzyce, powstało właśnie wtedy. Był to czas wyszukiwania i integracji nowych brzmień pochodzących z różnorakich elektrycznych, obcych i nietypowych instrumentów, czas duchowego rozbudzenia. Według Herrena nie istnieje żaden inny okres, który zaowocowałby tak piękną, rozszerzającą umysł muzyką. W ten nurt wpisuje się jego credo, podróżowanie między różnymi stylami, by ukazać pełne spektrum hip-hopu. Herren dąży do tego, manipulując dźwiękami na atomowym poziomie, podążając od brzmień Rhodes piana, przez ciężkie bębny, pociętą elektronikę po modyfikowanie składni wokali MC. Podkreśla, iż muzyka Prefusa to od początku do końca hip-hop, jednakże słuchając jego płyt, to elektronika wysuwa się na pierwszy plan. Tnąc i zapętlając sample, przetwarza je w rytmiczne instrumenty z precyzją znaną z Aphex Twin czy Autechre. Ta inteligentna, pomysłowa elektronika stanowi punkt wyjścia do pierwotnego hip-hopowego rytmu. Dodatkowo wzbogacone o pocięte wokale, zapętlone w nieskończoność klawisze i smyczki, często przekształcają się w zaskakująco melodyjne utwory, które przywodzą na myśl dokonania Tortoise, To Rococo Rot czy Four Tet. Prefuse sięga do samych korzeni hip-hopu, modyfikuje go na swój niepowtarzalny sposób, tworząc hip-hopowe produkcje przyszłości.

Muzyka nasycona hip-hopem

Scott Herren wyrósł z takiej kultury (słuchał m.in. Fat Boys, Kurtis Blow). Jak wspomina, ważnym momentem było zapoznanie się z twórczością Bad Brains - odtąd stopniowo rozszerzał swoje horyzonty, starał się być otwartym na wszelkie style. Fascynacja elektroniką zaczęła się wraz z Mouse on Mars i Squarepusherem. Według Herrena, ich muzyka nasycona była hip-hopem, od którego nie da się uciec. Stąd jego pomysły na ukazanie go w nowym świetle, przy pomocy nowych, zgoła nietradycyjnych środków. Scott nie lubi jednak korzystać z komputerów. Czuje się wtedy uwięziony przez myszkę i ekran. Preferuje samplery, które traktuje jak zwykły instrument. Swoją muzykę tworzy w ciekawy, aczkolwiek prosty sposób. Zbiera beaty i bębny, łączy je ze sobą i losowo sekwencjonuje. Wtedy jeszcze nie myśli o konkretnym kształcie utworów. Dopiero z zupełnego chaosu zaczyna się coś wyłaniać. Jeżeli za pierwszym razem nie udaje mu się zrozumieć tego, co powstało, to znaczy, że jest to dobre. Pomysły czerpie przede wszystkim ze starszych nagrań, których słucha dużo częściej niż nowości (choć przyznaje się do znajomości nowych płyt m.in. Jaga Jazzist, Four Tet czy Jesu). Herren ma bardzo specyficzne podejście do pracy z MC, starając się wtłaczać ich indywidualność w ramy brzmienia Prefuse. Jak sam mówi, używa MC jako kolejną warstwę muzyki. Ich słowny przekaz nie jest aż tak ważny, docenia raczej głos, traktując go jako dodatkowy instrument. Pomimo, iż twierdzi, że w hip-hopie równie ważne są słowa i podkłady, które nie mogą istnieć bez siebie, bywa oskarżany o dewaluowanie roli MC.

Pseudonimy pozwalają oddzielić projekty od siebie

Scott Herren nagrał dotychczas jako Prefuse 73 cztery płyty. Debiutował w 2001r. wraz z "Vocal Studies + Uprock Narratives" wydanego przez wytwórnię Warp. Ta kombinacja mocnego, instrumentalnego hip-hopu i pociętej, pomysłowej elektroniki przyniosła mu duże uznanie i rozbudziła oczekiwania. Zaspokoił je w 2003r. doskonale przyjęty album "One Word Extinguisher", na którym Herren pokazał szeroki wachlarz emocji, zazwyczaj obcych temu rodzajowi muzyki. Suplementem do tej płyty był wydany w tym samym roku "Extinguished: Outtakes, Alternate Takes and Beats". Znalazły się tam 23 utwory trwające w sumie zaledwie 37 minut. Mini-suity, będące wariacjami na tematy z płyty matki, trwały nieco ponad minutę, by dać słuchaczowi ideę utworu i uciec. W marcu 2005r. ukazała się jego najnowsza produkcja "Surrounded by Silence". Prefuse 73 to jednak nie jedyny projekt Scotta Herrena. Ukrywa się on także za pseudonimami Delarosa & Asora oraz Savath & Savalas.

Delarosa & Asora to jego najbardziej elektroniczne dziecko. Ma na koncie płyty "Sleep Method Suite" (1997r.) oraz "Agony, Pt.1" (2001r.) pełne inteligentnej elektroniki oraz rozciągniętych melodii, w które wpisują się elektryczne sygnały. Tutaj nawet gęste, chaotyczne programowanie może być piękne. Rok 2001 był bardzo aktywnym dla Herrena. Wtedy ukazały się płyty jego trzech formacji. Ostatnią była "Folk Songs for Trains, Trees and Honey" projektu Savath & Savalas. Było to abstrakcyjne połączenie stylistyki post-rocka z inteligentną muzyką elektroniczną, pełne wszechobecnych perkusyjnych beatów i atonalnych gitar. Kolejna płyta "Apropa`t" z 2004r. była efektem wyjazdu Herrena do Hiszpanii. Będąc dzieckiem Kubanki i Katalończyka, opuścił na pewien czas Stany, by poznać kraj swego ojca w poszukiwaniu etnicznej identyfikacji. W Barcelonie poznał wokalistkę Eve Puyuelo, a z ich współpracy powstała płyta sięgająca brzmieniami od hiszpańskiego folku, przez brazylijską psychodelię aż po kubański jazz.

Współpraca jest integralną częścią hip-hopowej kultury Najnowsza płyta Prefuse 73 "Surrounded by Silence" to produkcja zarazem nietypowa, jaki i wpisująca się w logikę jego nagrań. Herren zaprosił na nią takich wykonawców jak z jednej strony The Books, Aesop Rock, Ghostface, El-P, Masta Killa czy GZA, a z drugiej Kazu z Blonde Redhead, Broadcast czy Tyondai Braxton. Lista jest bardzo długa, lecz mimo tak wielkiego grona, płyta nie brzmi jak kompilacja, zawsze na wierzch przebija się spajający duch Prefuse 73. Ten album jest jak radiostacja jego umysłu, zestaw, który chciałby na co dzień słyszeć w radio. Jego świadomym celem było zebranie ludzi z różnych muzycznych klimatów, zderzenie ich w nowych połączeniach, mających przynieść interesujące efekty. Ponieważ to właśnie współpraca jest integralną częścią hip-hopowej kultury. Jego niezliczone pomysły ciągle wirują, tempa nachodzą na siebie, pętle tasują się z precyzją zegarmistrza.

Z jednej strony mamy typowe hip-hopowe utwory z wybijająca się rolą MC. Z ich grona wybrany został singiel "Hideyaface" z Ghostface i El-P. To jedni z ulubionych MC Herrena, reprezentujący dwa odmienne obozy rymowania. Jednakże, biorąc pod uwagę ich możliwości, to spore rozczarowanie. Nie udało się wytworzyć potrzebnej w tego typu duetach chemii, a powstały utwór pozostał bardzo bezbarwny. O wiele lepiej poradził sobie Aesop Rock w "Sabbatical with Options" czy Masta Killa i GZA w "Just the Thought". Ale to chyba jedyny słaby punkt tej płyty. Z drugiej strony stoją niezwykłe połączenia elektronicznych połamańców z wspaniałymi, ciągnącymi się, melodyjnymi fakturami, które stanowią o sile tej płyty. Utwory takie jak "Pastel Assassins" i "It`s Crowded" z siostrami Dehaza błyszczą precyzją i skomplikowaniem elektronicznych cięć, a jednocześnie pozostawiają melodyjne lśnienie. Niezwykłą perełką jest "Pagina Dos" z The Books, który rozpoczyna się brzdąkaniem banjo niczym z upalnego, wiejskiego lata, by nagle wpisać się w perfekcyjny rytm i snujący się, wywołujący dreszcze wokal. Gdy dodać do tego kilka czysto instrumentalnych zmagań Herrena jak "Expressing Views is Obviously Illegal", "Gratis" czy "Rain Edit Interlude", można powiedzieć, że płyta niemalże nie ma słabych punktów. A co najważniejsze, słuchając jej, nie sposób się nią znudzić. Bez przerwy się zmienia, wędrując od czystego hip-hopu po elektronikę.

Scott Herren zaprosił do nagrania więcej gości, powstało ok. 40 utworów. Początkowo płyta miała się ukazać na dwóch krążkach, jednak po interwencji Warp`a możemy spodziewać się drugiej części na wzór "Extinguished". Jest na co czekać, gdyż pojawią się tam m.in. Tunde z TV on the Radio, Diplo, Madlib czy Four Tet.

Kluczem jest pianino

Najbliższy rok będzie dla Herrena bardzo pracowity. Po pierwsze, na wydanie czekają pozostałe utwory powstałe w sesji "Surrounded by Silence". Po drugie, światło dzienne ujrzy nowa płyta Savath & Savalas. Wreszcie po trzecie, Herren finalizować będzie swój najnowszy projekt Piano Overlord, wydawany przez Chocolate Industries. Był on nagrywany sporadycznie przez ostatnie dwa lata. Słowem-kluczem jest na nim pianino. Herren chce stworzyć płytę używając jedynie pianin, wurlitzerów i innego rodzaju niesyntetycznych klawiszy, które imitować mają także dźwięki gitar, basu, syntezatorów etc. Do tego dodany ma być podkład perkusji i prostych beatów. To eksperyment mający połączyć edytowanie sampli znane z Prefuse 73 z użyciem instrumentów i wokali pochodzącym z Savath & Savalas. Dodatkowo, jest to pierwszy tak wyraźnie zaangażowany politycznie projekt Herrena. Ma być to swego rodzaju opowieść imigranta z Kuby przybywającego do Stanów - jego odpowiedź na politykę wobec wyspy. Pewne polityczne akcenty pojawiają się także na najnowszej płycie Prefuse. Jej tytuł oraz tytuły niektórych utworów wyraźnie nawiązują do sytuacji w Stanach po wyborach prezydenckich. Tak więc pozostaje tylko czekać na ten i następne albumy wychodzące spod ręki Scotta Herrena. Z pewnością zdoła nas jeszcze nie raz zaskoczyć i zachwycić swoim oryginalnym podejściem do muzyki hip-hopowej i nie tylko.

[Aleksander Kobyłka]