polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
PULSARUS FAQ

PULSARUS
FAQ

Pulsarus to jedna z najbardziej niekonwencjonalnych formacji na krajowej scenie jazzowej i improwizowanej. Trzecia płyta plasuje tę formację bliżej jazzowego archetypu niż wcześniejsze dokonania, przynosząc zarazem najbardziej zwięzłą i spójną muzykę w jej dorobku. Miast niekiełznanego, czasem wręcz niekontrolowanego, futurystycznego free naszpikowanego elektronicznymi dekonstrukcjami, prowadzona przez Dominika Strycharskiego grupa prezentuje muzyką mocniej skomponowaną i okiełznaną. Soniczne eksplozje i eksperymentalny sznyt stały się wyróżnikami Pulsarusa, więc nowy album wydawać się może nawet zbyt uporządkowany. Jednak zarazem przynosi muzykę wolną od meandrów i mielizn dręczących poprzednie wydawnictwa Pulsarusa. Tak więc dzięki "FAQ" staje się on już nie tyle oryginałem rodzimej sceny, co jednym z najciekawszych głosów muzyki improwizowanej.

Zwarty lecz różnorodny materiał tria wzbogacają gościnne udziały "gwiazd" - Wojciecha Waglewskiego, Mikołaja Trzaski, Adama Pierończyka oraz Jana Peszka, którego monodeklamacje w tytułowym utworze uwypuklają ilustracyjne talenty zespołu. "FAQ" jest logiczną konstrukcją, której węzłowymi punktami są otwierający ją Pulsar z udziałem Trzaski i Pierończyka, najdłuższy na płycie Messenger (ponownie Pierończyk) ze słowiańskim tematem i wyeksponowaną interakcją akustycznych i elektronicznych rytmów, wspomniany FAQ oraz wyimprowizowany Something Perfect in the Shadow. Uwagę zwracają też hipnotyzujący rytmem Crimson Beach, Summer In Bangaon z akustyczną gitarą Waglewskiego, czy Noisette, eksplorujące wątki rockowe, od zawsze obecne w muzyce zespołu.

W efekcie, choć Pulsarus AD2009 nie szczerzy tak ostrych eksperymentalnych zębów jak w przeszłości, a miast dekonstrukcji dostajemy strukturę, to per saldo uporządkowanie, dopracowanie i skondensowanie pomysłów wychodzi grupie na dobre. Do "FAQ" chce się wracać nie tyle dla konfrontacji z niecodzienną i chropowatą wizją, co dla obcowania z wysokiej próby nowoczesnym jazzem.

[Piotr Lewandowski]

recenzje Pulsarus, Dominik Strycharski / Rafał Mazur w popupmusic