polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Jacek Mazurkiewicz 3Fonia Chosen Poems

Jacek Mazurkiewicz 3Fonia
Chosen Poems

Chosen Poems to pierwsza solowa płyta Jacka Mazurkiewicza, kontrabasisty niezwykle aktywnego na scenie polskiej muzyki improwizowanej i nie tylko. Autorskie wydawnictwo jest materiałem w pełni improwizowanym, a na przestrzeni ośmiu utworów artysta dokonuje niezwykle intrygującej, zróżnicowanej syntezy inspiracji i stylistyk do tej pory eksplorowanych. W efekcie powstaje wypowiedź bardzo suwerenna, budowana na bazie dźwięków akustycznych i elektronicznie zmodyfikowanych.

„Południca”, kompozycja otwierająca płytę, to właściwie trzy utwory w jednym. Rozpoczyna się kąśliwą, dynamiczną smyczkową grą na kontrabasie, która mniej więcej na wysokości drugiej minuty ewoluuje we fragment pełen narastającej dramaturgii. Wówczas instrument zostaje poddany pierwszej preparacji, nawarstwieniu – monumentalny efekt przypominający skrzyżowanie brzmienia skrzypiec i dud. W finale na pierwszy plan wychodzi charakterystyczny riff kontrabasowy, trochę porządkujący emocjonalne przesilenie utworu. We „Floating” Mazurkiewicz wykorzystuje rezonujące kamertony i tworzy niepokojące motywy, które początkowo układają się w psychodeliczno-folkową melodyjkę (trochę przypominającą motywy z Dalii Piętnastki Piotra Kurka), po czym numer odlatuje w kosmiczny, oldschoolowy ambient rodem z Apollo Briana Eno. Na Chosen Poems granica pomiędzy dźwiękiem kontrabasu a elektroniką jest nieustannie zacierana, a podział zdaje się nie mieć dla autora większego znaczenia. Mazurkiewicz operuję warstwą akustyczną i preparowaną z bardzo dużym wyczuciem proporcji (dobrym przykładem jest „City folk” i „For You”), często pozwala swobodnie wybrzmiewać falom dźwiękowym, dając słuchaczowi czas na skupienie i zatopienie się w muzyce. Najbardziej potężny, ponad 10-minutowy, centralny „Mr. Karkowski” to intensywny popis smyczkowej gry na kontrabasie i dość niekonwencjonalny hołd dla zmarłego kompozytora. Utwór łączący noise z repetycjami minimalizmu, czego efektem jest monumentalna, narastająca ściana dźwięku, pełna drobnych sonorystycznych niuansów i zakończona oniryczną kodą. Kolejne utwory przynoszą już nieco więcej wytchnienia, są bardziej wyciszone, liryczne i melancholijne, ale w dalszym ciągu zachowują ciekawą wewnętrzną strukturę.

Bardzo dobry, oryginalny i odważny album, pokazujący Mazurkiewicza od niezwykle wszechstronnej strony. Jego muzyka sprawia wrażenie już dojrzałej i samoświadomej swoich środków wyrazu. Chosen Poems to  spójna wypowiedź artystyczna, którą Mazurkiewicz definiuje swoje brzmienie nieustannie wymykając się grze idiomatycznej. Muzyk mówi własnym, bogatym językiem, ciekawie, nie bojąc się eksperymentu. Czego chcieć więcej od solowego debiutu?

[Krzysztof Wójcik]