polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Artur Maćkowiak Take Away

Artur Maćkowiak
Take Away

Artura Maćkowiaka nie trzeba czytelnikom Popupmusic przedstawiać. Something like Elvis, Potty Umbrella, czy z ostatnich dokonań – Innercity Ensemble to dobrze znane miłośnikom naszego periodyku zespoły. Take Away to pierwsze w pełni solowe wydawnictwo bydgoskiego muzyka.

Utwory skomponowane, zagrane, nagrane i zmiksowane przez Maćkowiaka badają harmoniczne i kompozycyjne możliwości gitary, której dźwięk stanowi szkielet większości kompozycji zawartych na płycie. Jej brzmienie dopełnia microKorg wykorzystywany jako zwykły klawisz lub podpięty pod efekty. Jest to materiał wielowątkowy formalnie i technicznie, prowadzony w średnich lub wolnych tempach, emocjonalnie zaś – rozmarzony i nastrojowy. Wysmakowanemu utworowi na gitarę elektryczną solo towarzyszy kompozycja oparta o rytm przypominający pracę/grę kilkudziesięciu mechanizmów zegarowych unisono, melodię prowadzą klawisze, tła dopełnia gitarowy ambient. Proste riffy gitarowe przenikają się z błogą melodią. Kilka minut później psychodeliczne sprzężenia gryzą się w skondensowanej formie z elektroniką w stylu, powiedzmy, Future Sound of London i przedziwnym rytmem na pogłosie. Zloopowana gitara rytmiczna prowadzi dialog z melodiami, riffami i noisem elektrycznej. W części utworów gościnnie pojawia Marta Lutrzytowska na altówce.

Take Away to kompletna, melancholijna, przestrzenna, urzekająca i nastrojowa muzyka instrumentalna (nie licząc dwóch melorecytacji Danuty Milewskiej) z istotnym pierwiastkiem eksperymentu.      

[Łukasz Folda]

recenzje Artur Maćkowiak , Artur Maćkowiak / Grzegorz Pleszyński, Artur Maćkowiak, Ann Noël / Grzegorz Pleszyński / Artur Maćkowiak w popupmusic