polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
SEPTEMBER COLLECTIVE September Collective

SEPTEMBER COLLECTIVE
September Collective

Bardzo ciekawy eksperyment wydany nakładem oficyny Geographic, a nagrany przez doborowe towarzystwo: Barbarę Morgenstern, Paula Wirkusa oraz Stefana Schneidera, a więc wyśmienitych przedstawicieli sceny elektronicznej zza naszej zachodniej granicy.

Projekt September Collective narodził się ponoć przez blisko trzema laty, przy okazji polskiej trasy zorganizowanej przez Gusstaff Records, na której Barbara, Stefan i Paul grali w ramach swoich indywidualnych działalności. W czasie jednego z koncertów, doszło jednak do wspólnej improwizacji na scenie i od tamtej pory trójka owych wizjonerów poczęła ze sobą ściśle współpracować. Całość wspólnego materiału nagrano na jesieni 2002 roku i podsunięto sublabelowi słynnego Domino - wytwórni Geographic. Dopiero teraz jednak udało się bez przeszkód ową płytę spokojnie wydać. Płyta choć dla miłośników twórczości każdego z muzyków kojarzyć się będzie ze swego rodzaju eksperymentem, pewnym kolejnym krokiem w działalności muzycznej, to jednak nie można mówić w tym przypadku o jednorazowym skoku w bok. Muzycy z projektu zapewniają, że September Collective będzie się z czasem rozwijać, póki co prezentując szerzej swoje pomysły na wielu scenach (w kwietniu i w lipcu artyści pojawią się w Polsce).

Granie żywych koncertów zapewne stanowi dla trójki muzyków przyjemność nie mniejszą niż nagrywanie w studio, czego można spodziewać się słuchając ich płyty. A wiele się na niej dzieje - stykamy się z jedną wielką improwizacją, bardzo dojrzałą i przemyślaną, ale jednak lotną i finezyjną, pełną dźwiękowych zakamarków i niespodzianek. Sugerując się tytułem, album odbieram jako frapujący muzyczny podkład pod jesienne obrazy naszej wyobraźni.

Warto zatopić się w te harmonijne melodie, wielopłaszczyznowe i doskonale dopracowane. Delikatna awangarda z wysokiej półki.

[Tomek Doksa]