polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
LALI PUNA Faking The Books

LALI PUNA
Faking The Books

Wydany w roku 2001 krążek "Scary World Theory" okrzyknięty został popowym albumem roku. Popowym oczywiście w ujęciu muzyki avant-popowej, kojarzonej z inteligentnym popem, zupełnym przeciwieństwem lansowanych w telewizji i radio materiałów na gwiazdy. Lali Puna, w czasie ostatniej trasy koncertowej, znalazła szerokie grono odbiorców w naszym kraju, albowiem - zresztą nie tylko u nas - była świeżym, pełnym uroku i talentu zespołem.


    Muzycy, udzielający się również w formacjach takich jak Tied And Tickled Trio, Notwist, Couch i Console, wsparci charyzmą wokalistki Valerie musieli pogodzić się z faktem sporej popularności swoich poczynań.


    I tak oto, trzy lata później Lali Puna wydaje album, który - skromnie podejrzewam - podobać się będzie w mniejszym jednak stopniu niż dwa poprzednie wydawnictwa. Absolutnie nie chcę stwierdzić, jakoby był to krążek kiepski - mnie osobiście przypadł do gustu poprzez niezwykle ostry pazur, jaki skrywa się w nagraniach z "Faking The Books". Ów pazur właśnie może najbardziej odstraszyć sympatyków dotychczasowych propozycji formacji. Nadal wiele tu łatwo przyswajalnych melodii, wiele te ładu i porządku, harmonii i uroku, elementów postrockowych, jednak obok wpływów indie rocka czy popu ewidentnie słychać fascynacje sceną hard rockową czy hałaśliwą elektroniką nawiązującą do propozycji wytwórni warp czy nawet morr music.


    Z jednej strony to dobrze, że Lali Puna poszli krok naprzód, przywołując chociażby ducha amerykańskiej sceny gitarowej, z drugiej natomiast niektórzy będą czuć się zawiedzeni, że ich pop przybrał nieco brudnawe kolory. Jednak "Faking The Books" po częstszym, dokładniejszym przesłuchaniu okazać się może ciekawą wędrówką, wyrastającą z wszystkiego co najlepsze w popie, a biegnącą przez istotne elementy współczesnego undergroundu. Sam pomysł takiej wycieczki jest interesujący.


    Zresztą, jak ich ostatnie wydawnictwo przyjmą polscy miłośnicy, będziemy mogli przekonać się na czterech koncertach Lali Puny w maju 2004 roku we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie (wraz z zespołem pojawi się przedstawiciel kolektywu hip hopowego Anticon - Alias!).

[Tomek Doksa]

recenzje Lali Puna, Ms. John Soda, Tied & Tickled Trio With Billy Hart w popupmusic