polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet Watching Edvard

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet
Watching Edvard

Okazji, by kwartet klarnetowy Ircha (Mikołaj Trzaska, Michał Górczyński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel) usłyszeć na żywo, wiele nie ma. Na przestrzeni ostatniego roku w Warszawie zespół wystąpił jedynie dwukrotnie (poza nią pewnie też niewiele więcej), w obu przypadkach w specjalnym programie „Zikaron Lefanaj” („Pamięć przede mną”), stworzonym na potrzeby ostatniej edycji Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Wydany w końcu ubiegłego roku drugi album formacji, podobnie jak pierwszy, wątków związanych z tradycyjną muzyką żydowską jednak wprost nie podejmuje. Szesnaście utworów – w większości kompozycje zespołowe – zostało nagranych tym razem w studio, ale jeśli to ograniczenie, to bynajmniej nie odbiera ono tych wszystkich atutów, jakie stanowiły o pięknie koncertowego debiutu. W prawie godzinie muzyki można nadal doświadczyć olśniewającej głębi, wielkich emocji i pasji. Dość duża liczba utworów, miniatur niemal, w ogóle nie wybija z rytmu, wrażenie spójnej i zwartej całości – też pewnie dzięki znakomitej komunikacji klarnetowych głosów – pozostaje do końca.

Wypowiedzi tych czterech wielkich osobowości przenikają się nawzajem w sposób kapitalny, a w budowanym w skupieniu medytacyjnym nastroju pełno jest delikatnych detali. Fragmentów z mocno zaakcentowanym rytmem zbyt wielu nie ma, tych głośnych i ekstatycznych też trudno się doszukać. Ale i tak mamy do czynienia z muzyką - przez swoją wrażliwość – silną i głęboką, która sama w sobie jest tak kompletna i dojrzała, że nie potrzebuje uzupełnienia.

Mikołajowi Trzasce udało się wraz z trójką kolegów nagrać kolejny doskonały album. I warto się nim delektować tym bardziej, że tak rzadko możemy tej muzyki doświadczać na żywo

[Marcin Marchwiński]

recenzje Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet, Mikołaj Trzaska, Sza/za, Cukunft, Harold Rubin / Mikołaj Trzaska / Nadav Masel, Tim Daisy & Mikołaj Trzaska, Trzaska / Mazur / Pandi , Wacław Zimpel, Evan Ziporyn / Wacław Zimpel / Gyan Riley / Hubert Zemler, Hera, Mikołaj Trzaska / Jacek Mazurkiewicz, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet With Joe Mcphee , Miłobędzka / Zimpel , Shofar, The Light (zimpel, Traczyk, Rasz), Wacław Zimpel Quartet , Undivided, Perry Robinson / Wacław Zimpel / Michael Zerang / Raphael Rogiński, Shofar , Reed Trio (vandermark / Trzaska / Zimpel) w popupmusic